Sabancı Olmak İstemezdim

oğlu                  untitledSakip-Sabanci-Muzesi-Resimleri-02-150x150Sakip-Sabanci-Muzesi-Resimleri-01-150x1502 sabn

Sakıp Sabancı’nın ne kadar çok parası olduğunu biliyor muydunuz? Onun parası, Türkiye’deki her insandan fazlaydı. Çok  çok zengindi.

Ama Sabancı akrabasıyla evlendiği için çocuğu engelli doğdu. Sabancı’nın oğlu otistik doğdu. Ve bunu bir yaşında fark ettiler. Oğlu bir buçuk yaşına gelince Amerika, İngiltere ve bütün dünyadaki doktorlara sordu. Kim benim oğlumu iyileştirebilir diye aradı; ama kimse iyileştiremedi.

Bu işten anladık ki otizm iyileşmiyormuş. Sabancı’nın eşi: ’’Keşke biz fakir olsaydık da çocuğum sağlıklı olsaydı.’’ demiş. Sonra Sabancı, benim koca bir araba fabrikam var ama bir araba kullanacak oğlum yok diye çok üzülmüş.

Sonra oğlu Metin Sabancı adına bir hastane kuruyor ve orada başka hasta çocuklara yardım ediliyor.

Ben Sakıp Sabancı Müzesi’ne de gitmiştim. Müze’de eskiden Sabancı yaşıyordu. Onun eviydi. Sonra müze yapmış yani hepimize o evini hediye etmiş. Denizin kenarında çok büyük, çok güzel bir evdi. İçinde çok değişik güzel eşyalar vardı.

Ben Sabancı kadar zengin olmak istemem, fakir de olmak istemem. Normal bir okul, ev isterim. Eşyalarımın da özel olmasına gerek yok. Normal kendi başarımla ve kendim normal yaşamamla en iyisi olur. Zaten zengin olmayı Sabancı da istemiyordu. Çünkü en önemli şey sağlıkla ve mutlulukla yaşamak.

Ali Semih KURT
Şampiyonlar Sınıfı 2/Asabancı

Sabancı Olmak İstemezdim” üzerine bir yorum

  1. Allah sizi korusun
    Sağlık ve mutluluk versin.
    Sen çok hassas ve narin bir çocuksun. Okuduğun üzücü bir hikaye ya da duyduğun üzücü şeyler seni ne derece etkiliyor biliyorum.
    Umarım üzüntülü insanlara fayda sağlayan bir insan olursun.

Yorumlar kapalı.